2009. március 5., csütörtök

Valsag

A kovetkezo cikk az INDEX nevu internetes hirportalrol szarmazik.
Akkor jojjon:

A Bank of England közelít a nullához

A várakozásoknak megfelelően ismét agresszív, fél százalékpontos kamatcsökkentést hajtott végre csütörtökön a brit jegybank, amelynek alapkamata így 0,5 százalékra süllyedt. A Bank of England egyszersmind közölte, hogy - most első ízben - úgynevezett mennyiségi, kvantitatív enyhítéssel is megpróbálja élénkíteni a reálgazdaságot.

Október óta ez a hatodik brit jegybanki kamatcsökkentés. Az enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit központi alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent a ősz óta. Már a két hónappal ezelőtti csökkentéssel kialakult akkori, 1,5 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt: az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá. A bank csütörtökön bejelentette azt is, hogy - fennállása óta szintén első ízben - 75 milliárd font erejéig kvantitatív enyhítésbe is kezd.

E pénzügypolitikai eljárás lényege az, hogy a jegybank gyakorlatilag új pénzt teremt, és ebből vásárol elsősorban államkötvényt, amiből a kormány a gazdaságösztönző programjait finanszírozza, illetve az emiatt növekvő költségvetési hiányt pótolja. A BoE azonban jelezte, hogy a pótlólagos likviditásból juttatni fog közvetlenül a reálgazdaságba is, vállalati adósságpapírok vásárlása révén. A kvantitatív enyhítéssel teremtett új pénz nem hitelből ered, hanem a gazdaság pénzellátásának felduzzasztására szolgál ténylegesen új likviditással, azzal együtt is, hogy a "bankóprés" nem indul be, és fizikai valójában nem jelenik meg új bankjegytömeg a forgalomban.

Az egyébként inflációveszélyes módszert súlyosan recessziós időszakokban szokás alkalmazni, főleg olyankor, ha a gazdasági visszaesést deflációs kockázat is kíséri, ahogy az Japánban is történt az 1990-es években. Deflációs kockázatról a Bank of England hivatalosan ugyan nem beszél, de azt jósolja, hogy az éves inflációs ütem tartósan a kormány által a bank számára előírt 2 százalékos cél alatt lesz.

Harminc éve nem volt ilyen recesszió

Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - három évtizede nem tapasztalt recesszióban van, és általános várakozások szerint a recesszió még tovább mélyül. A brit statisztikai hivatal nemrég közölt adatai szerint a tavalyi negyedik negyedévben az előző negyedévről 1,5 százalékkal csökkent a hazai össztermék-érték (GDP), éves összevetésben pedig 1,8 százalékos volt a visszaesés. A brit gazdaságban 1980 óta nem mértek ilyen ütemű, negyedéves összevetésű GDP-csökkenést, és 1991 óta ez az első, hivatalosan bejelentett brit recesszió.


Eddig a cikk. Tehat itt sem fenekig tejfel. De ebbol az atlagember nem sok mindent vesz eszre. Nincs az a nagy sporolas, mindenki ugyanugy kajaldaba eszik. Ok, alairom, kocsit nem vesznek annyian, meg eleg megnezni a font-dollar, font-euro valtasi aranyokat. De, meg mindig elhetobb, mint otthon volt.

Szerintem.


Nincsenek megjegyzések: